הקשר בין אומגה 3 ורמת האינטליגנציה

מחקרים רבים בשנים האחרונות מוכיחים קשר ישיר בין צריכת אומגה 3 בתקופת ההיריון לבין רמת האינטליגנציה אצל ילדים. במחקרים ניתן לראות כי ריכוז גבוה של חומצת שומן אומגה 3 מסוג DHA בדם הטבורי ובחלב האם תורם להריון ממושך יותר, לשיפור ביכולות קוגניטיביות אצל הילדים, שיפור במדדי אינטליגנציה ואף לראייה חדה יותר. כמו כן מראים המחקרים כי צריכת אומגה 3 בתקופת ההיריון ואחריה בזמן ההנקה תורמת להתפתחות פסיכומוטורית ומנטלית טובה. חומצת השומן DHA חשובה מאוד לאורך שלבי התפתחות העובר בייחוד בהקשר של המערכת העצבית, מערכת איברי הראייה והמוח.

התפתחות המוח

חומצת השומן DHA שהיא ממרכיביה של אומגה 3 חיונית וחשובה לפעילות תקינה של ממברנות התאים. ישנה חשיבות רבה לנוכחות חומצת השומן DHA להתפתחות תקינה של המוח עוד משלב ההיריון וגם לאחר הלידה. בחודשים ה- 4-8 להיריון מתפתחים איברי הראייה, מערכת העצבים ותאי המוח וגוף העובר זקוק למינונים גבוהים של אומגה 3. אם המקפידה על צריכה יומית של אומגה 3 תעניק את הצריכה הנדרשת. מחסור בחומצות שומן אומגה 3 עלול להביא לבעיות כמו הפרעות קשב וריכוז, לקויות למידה, בעיות ראייה ובעיות התנהגות לכן ארגוני הבריאות העולמיים ממליצים לנשים בהריון לצרוך אומגה 3.

הישגים קוגניטיביים גבוהים

מחקרים רבים מראים קשר הדוק ומובהק בין צריכת אומגה 3 במהלך תקופת ההיריון ובזמן ההנקה לבין הישגים גבוהים במבחנים קוגניטיביים יחסית לילדים שצרכו חלב אם דל בריכוז אומגה 3. במחקרים נבדקו קבוצות גיל שונות החל מגיל שלושה חודשים ועד תינוקות בגיל תשעה חודשים ומחקרים אחרים הוכיחו את הקשר במבחנים קוגניטיביים שנעשו לקבוצות גיל מאוחרות יותר. התזונה בעולם המערבי לוקה בחסר ויש מחסור באומגה 3. השלמת התזונה ובהם החסרים של אומגה 3 חשובים להתפתחות נאותה של ילדים מבחינה בריאותית וקוגניטיבית.
בחסות אתר טבע ישראל לציבור .

 

חשיבות צריכת אומגה 3 מאצות בתקופת ההריון.

בשנים האחרונות חל שינוי בשוק אומגה 3. אם עד לפני שנתיים היה נהוג לרכוש תוספי מזון המכילים אומגה 3 ממקור של דגים החיים במעמקים הרי כיום עוברים רבים לצרוך אומגה 3 ממקור צמחי. אומגה 3 ממקור צמחי נחשבת לבטוחה יותר ויש לה יתרונות רבים לעומת אומגה 3 המופק משמן דגים. היתרון העיקרי הוא בבריאות מכיוון שמחקרים העלו כי אומגה 3 מדגים עלולה להכיל כספית ורעלנים אחרים. הים מזוהם ודגים החיים במעמקים מכילים מתכות רעילות אשר נשפכו בשנים האחרונות. ריכוז גבוה של כספית, דיוקסין ורעלנים אחרים מסוכן לבריאות אלה שלוקחים אומגה 3 ובייחוד נכון הדבר לגבי נשים בהיריון. חשיבות אומגה 3 בתקופת ההיריון ואף לאחריה בתקופת ההנקה ידועה ומחקרים רבים מוכיחים כי ילדים שנולדו לאמהות אשר נטלו אומגה 3 כל אורך תקופת ההיריון נולדים שלווים יותר, בעלי אינטליגנציה רבה יותר מהממוצע ובריאים יותר. אומגה 3 תורמת להתפתחות תקינה של מגוון מערכות בעובר ובראשן התפתחות תקינה של המוח ושל איברי הראייה.

אומגה 3 חשובה לעובר ולאם

מחקרים רבים נעשים בשנים האחרונות בנושא חשיבות אומגה 3 בתקופת ההיריון. המחקרים הקליניים מוכיחים ללא ספק את חשיבות אומגה 3 להתפתחות תקינה של העובר וכן את החשיבות הרבה של אומגה 3 לאם. נשים בהיריון הלוקחות אומגה 3 באופן קבוע שומרות על בריאותן ומונעות מחלות המופיעות לאחר ההיריון כמו דיכאון לאחר לידה, רעלת, בעיות עיכול שונות ובעיות שיניים. בתקופת ההיריון אומגה 3 תורמת לתפקוד תקין של מגוון מערכות בגוף האם כמו תפקוד תקין ויעיל של מערכת העיכול וכך האם תסבול פחות מעצירויות והפרעות עיכול המלוות נשים רבות. נשים הנוטלות אומגה 3 זוכות לתקופת היריון ארוכה יותר וכך העובר מתפתח היטב. העובר ואיבריו מתפתחים באופן רצוי, התינוק יגדל להיות אינטליגנטי יותר, נולדים תינוקות שלווים, רגועים ושמחים יותר מה שמקל על ההורים ותורם לגדילה נכונה ובריאה ומחקרים בנושאי הפרעות קשב וריכוז מוכיחים כי ילדים אשר קיבלו אומגה 3 בתקופת ההיריון ובזמן ההנקה מפתחים משמעותית פחות הפרעות קשב וריכוז.
 
כמוסות רכות המכילות קואנזים Q-10 בריכוז של 60 מ"ג לכמוסה.


ויטמין C פלוריש ,